Stowarzyszenie PZD

Prawo do działki w ROD może posiadać jeden małżonek albo oboje małżonkowie.

Wszystko to zależy od tego, czy w decyzji o przydziale działki, umowie dzierżawy działkowej albo w umowie przeniesienia prawa do działki występował po stronie nabywającego prawo do działki: jeden czy oboje małżonkowie. 

Decyzja, komu ma przysługiwać prawo do działki należy oczywiście do małżonków. Biorąc jednak po uwagę szereg korzyści związanych z posiadaniem prawa do działki łącznie przez męża i żonę, zachęcamy małżonków do uregulowania sytuacji prawnej i dopisania do działki współmałżonka, który nie posiada prawa dzierżawy działkowej. 
Do zalet wspólnego posiadania prawa do działki przez współmałżonków niewątpliwie bowiem można zaliczyć to, że: 

  • oboje współmałżonkowie mogą korzystać z działki na podstawie konkretnego tytułu prawnego (dzierżawy działkowej); 
  • w przypadku śmierci jednego współmałżonka, drugi małżonek dalej posiada prawo do działki i nie musi w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka składać do zarządu ROD oświadczenia woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa - pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki (tak jak to ma miejsce przy współmałżonku bez prawa do działki). 
  • po rozwodzie, współmałżonek ma prawo współdecydowania, komu przypadnie działka. W przeciwnym razie, z dniem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego traci możliwość korzystania z działki byłego małżonka,
  • ma możliwość uzyskania członkostwa w PZD i brania udziału w WZ/KD ROD, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania ROD, w tym w zakresie wysokości opłat ogrodowych, 
  • nie ponosi żadnych dodatkowych opłat związanych z uzyskaniem prawa do działki, gdyż opłata ogrodowa jest pobierana od działki, a składka członkowska – po ½ od każdego małżonka. 

Małżonek bez prawa do działki może dopisać się do działki współmałżonka, podejmując następujące działania: 

1. składając do zarządu ROD wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej (i załączając stosowne 
dokumenty) 
2. podpisując z zarządem ROD umowę dzierżawy działkowej (po uprzednim podjęciu przez zarząd ROD stosownej uchwały). 
Wzory dokumentów dostępne są na stronie internetowej www.pzd.pl. 


Monika Pilzak

Wróć do góry