W Polsce ogrody działkowe mają istotne znaczenie, zarówno społeczne jak i ekologiczne.
Funkcjonowanie tych ogrodów w strefach planistycznych zależy od przepisów i regulacji planistycznych. Na ogół to organy samorządowe mają decydujący wpływ na sposób zarządzania przestrzenią, w tym przeznaczeniem terenów pod ogrody działkowe. Z uwagi na zrównoważony rozwój miast, ogrody działkowe są często promowane jako zielone przestrzenie, które poprawiają jakość życia mieszkańców oraz wspierają bioróżnorodność.
Planistyczne możliwości funkcjonowania ogrodów działkowych są zróżnicowane i mogą obejmować m.in.:
- Ochronę istniejących ogrodów działkowych przed zabudową.
- Włączenie ogrodów działkowych w strategię zrównoważonego rozwoju miasta.
- Tworzenie nowych ogrodów działkowych na terenach rekultywowanych lub niewykorzystywanych.
Jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy pozwalające na funkcjonowanie ogródków działkowych w każdej z trzynastu stref planistycznych, a nie w dwóch jak było do tej pory. Wiceminister infrastruktury Michał Jaros zaprezentował zmiany dotyczące rozszerzenia i lokowania rodzinnych ogródków działkowych. Zmiany zmaterializowały się w postaci "nowelizacji rozporządzenia ministra rozwoju i technologii przewidującej uwzględnienie ogrodów działkowych we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego".
Decyzja o wprowadzeniu zmian jest wyrazem wrażliwości ministra na głos partnerów społecznych. Wydanie rozporządzenia nowelizującego spowoduje uspokojenie nastrojów wśród grupy społecznej zaniepokojonej losem oraz przyszłością ogrodów działkowych. Przepisy powinny wkrótce wejść w życie.