Mijają kolejne lata, a stary, poczciwy Miedzian jest ciągle jednym z najlepszych i najskuteczniejszych środków ochrony roślin tak wśród profesjonalnych ogrodników jak i ogrodników amatorów.
Ciesząc się niesłabnącą popularnością stosowany jest do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych na drzewach i warzywach.
Zwalcza choroby niezwykle popularne, powszechnie występujące w naszym klimacie do których należą między innymi: zaraza na ziemniakach i pomidorach, kanciasta plamistość bakteryjna, septorioza liści, zaraza ogniowa czy rdza. Jeśli środek ten zastosujemy w odpowiednim czasie i zgodnie z jego instrukcją choroby te nie mają żadnych szans.
Właściwie nie powinniśmy czekać na pojawienie się pierwszych objawów choroby tylko już na przedwiośniu należy zastosować go profilaktycznie. I właściwie prowadzić nim oprysk aż do jesieni.
Pierwszy oprysk dokonujemy w czasie, gdy zauważymy nabrzmiewanie pąków liści na wiśniach, morelach i brzoskwiniach. Konkretny termin zależy od gatunku rośliny jednak ogólnie można powiedzieć, że profilaktyczne opryski wykonuje się od marca do maja.
W momencie, gdy pąki zaczną pękać przychodzi czas na oprysk przeciw parchowi grusz i jabłoni. W trakcie kwitnienia należy opryskać czereśnie i wiśnie natomiast agrest i porzeczki po zebraniu owoców zwalczając tym samym białą plamistość porzeczki, opadzinę liściową porzeczki oraz rdzę wejmutkowo-porzeczkową.
Wymienione wyżej rośliny dokładnie spryskujemy mgiełką pamiętając przy tym, że cała ich powierzchnia powinna być przykryta roztworem.
Miedzian zapewnia ochronę również innym roślinom w naszym ogródku, w tym pomidorom i ogórkom. Chroni je przed często występującą zarazą ziemniaka na pomidorach i bakteryjną cętkowatością.
Opryski ogórków i pomidorów miedzianem w czasie sezonu wegetacyjnego można wykonać trzy razy, pamiętając jednak o tym, by między kolejnymi opryskami była przerwa co najmniej 7 do 10 dni.
Miedzian 50 WP wytwarzany jest przez wielu producentów w kraju i każdy z nich jest jednakowo skuteczny.
Administrator