Pomagamy, radzimy...

Marzec za pasem, więc to najwyższy czas, aby uporządkować rabaty z roślinami  i pomóc im rozpocząć wegetację w nowym sezonie.

Działkowcy z pewnością wiedzą jak pobudzić swoją działkę do życia. Jednak skorzystanie z poniższej listy głównie przez początkujących działkowców z pewnością pomoże w wiosennej pielęgnacji działek. 

Porządki po zimie
Jeśli przez kilka dni z rzędu utrzymują się już dodatnie temperatury, usuwamy z roślin zimowe okrycia i osłony. Porządkujemy rabaty i grządki, m. in. zgrabiamy i usuwamy resztki roślinne i liście oraz wykonujemy wertykulację i aerację trawnika szczególnie w miejscach, gdzie wystąpiły choroby grzybowe.  Na rabatach miejsca pod krzewami ściółkujemy korą (głównie tam, gdzie rosną wrzosy, wrzośce i różaneczniki i inne wrzosowate, a także iglaki lub hortensje).                       

Sadzenie, wysiewanie, dzielenie i przycinanie roślin
Wycinamy zdziczałe pędy (tzw. wilki) oraz przycinamy i formujemy korony drzew owocowych. Przy okazji usuwamy z drzew owocowych oznaki choroby – mumie, uschnięte, chore i przemarznięte pędy. Sadzimy rośliny (krzewy, drzewa) z tzw. gołym korzeniem oraz w pojemnikach – gdy tylko ziemia rozmarznie. W tym czasie można rozpocząć dzielenie karp roślin kwitnących latem (np. liliowce, dzielżany i floksy – rozmnażamy, gdy zaczną puszczać pierwsze liście). Wykonujemy rozsadę roślin, które wysialiśmy wcześniej (np. warzywa).
Wysiewamy nasiona roślin jednorocznych szybko kiełkujących (np. aksamitki, astry, celozje, cynie, a także kapusty, por, seler). Można już także wysiać do gruntu nasiona pietruszki i marchwi oraz nagietka, ostróżki i czarnuszki

Od czasu do czasu sprawdzamy stan cebul, bulw i kłączy roślin kwitnących latem, które wykopaliśmy jesienią i przechowujemy na czas zimy. Wykonujemy wiosenne cięcie róż. Możemy rozpocząć cięcie krzewów liściastych kwitnących latem na pędach tegorocznych np. budleje, wajgele, jaśminowce wonne, tawuły japońskie. Odmładzamy też (tniemy u podstawy) derenie, aby wydały większą ilość kolorowych pędów, a także przycinamy pnącza, np. wiciokrzewy (Lonicera), powojniki (Clematis) oraz glicynie (Wisteria).


Maciej Aleksandrowicz, OZ Mazowiecki PZD

 

 

Wróć do góry