Pomagamy, radzimy...

Nie jest tak, że można sobie użytkować działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym i nie troszczyć się o środowisko naturalne oraz najbliższe otoczenie.

Ekologiczna postawa działkowców oraz przepisów regulujących użytkowanie działek wyraża się między innymi w sposobie wykorzystywania odpadów organicznych i pozyskiwaniu z nich bardzo cennego, naturalnego nawozu.

Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego określa w swoich zapisach obowiązek wyposażenia działki w kompostownik. Powinien on znajdować się na każdej działce w mało widocznym, zacienionym miejscu. Przy jego pomocy każdy działkowiec jest zobowiązany do kompostowania odpadów organicznych, roślinnych w szczególności tych pochodzących z jego działki.

Przy dzisiejszych zarządzeniach prawa PZD i wynikających z uchwał Rady Miasta zakazujących spalania odpadów roślinnych kompostowanie jest najlepszym i najefektywniejszym sposobem utylizacji. Za złamanie zakazu spalania wymierzane są mandaty, często bardzo dotkliwe. 

Wymóg urządzenia kompostownika na każdej działce nie wynika tylko z przepisów, ale łączy się także z problemem spalania odpadów organicznych. W związku z tym, iż spalania odpadów roślinnych zakazuje zarówno prawo miejscowe, jak i regulamin ROD, kompostowanie lub rozdrabnianie tych odpadów jest najpraktyczniejszym sposobem ich przetwarzania.

Dlatego obowiązkiem każdego Zarządu ROD jest dopilnowanie, aby każda działka wyposażona była w kompostownik. Czy tak postępuje Zarząd Ogrodu „Krzekowo”. Otóż nie. Zarząd idzie na tzw. łatwiznę i wystawia wielkie kontenery na odpady zielone gwałcąc w ten sposób Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych . Jaki jest koszt wywozu tych można się tylko domyślać. 

Przy okazji przypomnijmy na czym polega kompostowanie. Otóż jest to proces rozkładu materii organicznej na proste związki w postaci kompostu.  Przy zachowaniu odpowiedniego stopnia wilgotności i dostępu powietrza do kompostownika oraz obecności tam mikroorganizmów zachodzą w nim dwa biochemiczne. W efekcie otrzymujemy produkt potocznie zwany kompostem w postaci czarnej, bogatej w związki pożądane przez rośliny gleby. Taką glebę-kompost przy właściwym kompostowaniu uzyskuje się po około sześciu miesiącach.  Szczegółowy opis kompostowania znajdą Państwo na stronie Polskiego Związku Działkowców oraz jego wydawnictwach.

Przypomnijmy jeszcze tylko, że do kompostownika w żadnym razie nie można wrzucać:

  • Odpadów chemicznych, plastiku, szkła, papieru;
  • resztek jedzenia, odpadów mięsnych po grillowaniu;
  • chwastów z wykształconymi nasionami

Wybierając lokalizację kompostownika na działce należy pamiętać o tym, aby nie przeszkadzał, nie był uciążliwy dla sąsiadów. 

Wróć do góry