PZD - Okręg w Szczecinie

Foto: ROD Aster w Żorach

Niedawno weszliśmy w rok 2022, a już jesteśmy u progu lutego. Czas szybko leci, a zadań na ten rok dużo.

Weszliśmy w okres przygotowywania kampanii sprawozdawczej do której Zarządy ROD muszą podejść z rozsądkiem i nie czekać na tzw. „później” bowiem prognozy nie napawają optymizmem.

Już od dziś należy opracowywać dokumenty sprawozdawcze i plany zgodnie z wytycznymi Krajowego Zarządu PZD (sprawozdanie merytoryczne za rok 2021, sprawozdanie finansowe za rok poprzedni, preliminarze funduszy na 2022 r. oparte o plany roku bieżącego oraz projekty uchwał opłat ogrodowych na rok 2022 do zatwierdzenia przez Walne Zebranie Sprawozdawcze.

Wymienione dokumenty należy przedłożyć do wglądu Działkowcom zgodnie z wytycznymi, po zatwierdzeniu ich przez Ogrodową Komisję Rewizyjną. Prace wymienione wymagają opracowania harmonogramu tak by w każdej chwili, gdy nastąpi sprzyjająca pora, można było zebranie przeprowadzić niezwłocznie, a nie dopiero wtedy przygotowywać dokumenty. W ogrodach,  gdzie przyjęte zostały uchwały o konferencjach sprawozdawczych zamiast Walnych Zebrań  należy o tym poinformować Działkowców z wyprzedzeniem. Często oczekują i dopominają się o zebranie pomimo, że odbyła się Konferencja Sprawozdawcza ROD..

Trzeba do końca doprowadzić planowany proces łączenia ROD w większe jednostki lub podział nie zawsze wydolnych organizacyjnie dużych ROD. Jest to proces konieczny, a pora ku temu sprzyjająca ze względu na zamknięcie bilansów rocznych i nadchodzącą kampanię sprawozdawczą.
Duża rola przypadnie Kolegiom Prezesów Zarządów w zakresie szkolenia i pracy instruktorów SSI, umożliwiająca działanie w małych grupach, gdzie łatwiej zachować przepisy sanitarne.

Trzeba koniecznie usprawnić komunikację w formie elektronicznej, telefonicznej, korzystania z porad prawnych pod względem prawa i oświaty, a także przez strony internetowe Krajowej Rady  i Okręgu oraz uaktywnić własne strony w ROD. Głównie jednak chodzi o dyscyplinę i terminowość na zasadzie "dziś pytanie, dziś odpowiedź". 

Uaktualnienia wymaga poszerzenie pracy z Samorządami Gmin, na zasadzie porozumień w prawie wsparcia ROD z budżetu gmin i koordynacja działań wspólnych w ramach kolegiów prezesów ROD.

Usprawnienia wymaga gospodarka odpadami w porozumieniu z gminą w celu obniżenia kosztów utylizacji, często tworzonych bezmyślnie. Do ważnych zadań zaliczyć należy bezpieczeństwo w ROD w szerokim aspekcie, włącznie z zabezpieczeniem ROD przed zwierzyną łowną a głównie przed dzikami wyrządzającymi duże szkody.
Praca z nowymi działkowcami w ROD i w kolegiach prezesów ROD w zakresie oświaty. Możliwość szkolenia w małych grupach.

Kontakty z działkowcami w formie dyżurów i przez tablice ogłoszeniowe.

Empatyczne traktowanie Działkowców przez statutowe reagowanie na skargi, załatwiane merytorycznie, terminowo i zgodnie z prawem, a nie według własnego uznania. 

Dziś należy poszukiwać kandydatów do przyszłych zarządów ROD i Komisji rewizyjnych oraz na delegatów, którzy wybrani w przyszłym roku, wezmą udział w Zjeździe Sprawozdawczo - wyborczym Okręgu.

Dużym problemem są działkowcy zamieszkujący altany, którzy nie mogą być wybierani do organów statutowych. Najczęściej z tego tytułu rodzą się skargi dotyczące ponoszonych kosztów wspólnych, uciążliwości dla sąsiadów, względów sanitarnych itp. 


Zarząd Okręgowy PZD Szczecin

 

Wróć do góry