W ostatnim czasie w mediach społecznościowych jak Facebook czy platforma X zamieszczane są nieprawdziwe informacje jakoby przepisy Zielonego Ładu zabraniały upraw warzyw i owoców w ogródkach przydomowych czy ogrodach działkowych.
Kłamliwe informacje nie mające nic wspólnego z zapisami Zielonego Ładu piszą pseudo rolnicy oraz zwolennicy burd na drogach i ulicach licząc na poklask społeczeństwa.
Przypomnijmy, że "Zielony Ład" to inicjatywa Unii Europejskiej, która została ogłoszona w 2019 roku, a jej celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 oraz promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Zielony Ład UE obejmuje szereg środków mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ochronę środowiska naturalnego oraz zrównoważony rozwój gospodarczy. Inicjatywa ta stawia sobie za zadanie przekształcenie UE w region gospodarki niskoemisyjnej i opartej na efektywności energetycznej.
Do działań w ramach Zielonego Ładu UE należą m.in.:
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie udziału energii odnawialnej.
- Poprawa efektywności energetycznej w budynkach i przemyśle.
- Propagowanie pojazdów elektrycznych i rozbudowa infrastruktury transportowej.
- Ochrona bioróżnorodności oraz promowanie zrównoważonej produkcji żywności.
- Inwestowanie w badania naukowe i innowacje w dziedzinach związanych ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska.
Zielony Ład UE jest ważnym elementem strategii Unii Europejskiej w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi oraz osiągania zrównoważonego rozwoju. Jest to więc nadzwyczaj ważna i bardzo potrzebna inicjatywa Unii Europejskiej, którą winni popierać wszyscy zdrowo myślący ludzie. Niestety niektóre z jej zapisów nie spodobały się rolnikom. Chodzi głównie o zapis, że rolnik który nie dba o środowisko naturalne i nie produkuje zdrowej, pozbawionej szkodliwych substancji żywności nie może ubiegać się o dopłaty unijne.
Przeglądając zapisy Zielonego ładu nie ma tam dosłownie nic o zakazach upraw w ogrodach działkowych czy jakichkolwiek innych ogródkach. Przeciwnie, mówi się o zapewnieniu wystarczającej i niedrogiej ale pełnowartościowej żywności i jej zrównoważonej produkcji. Mówi się tam także o zdrowym odżywianiu się społeczeństwa europejskiego co doskonale wpisuje się w uprawy na działkach. I naprawdę dziwne, że Polski Związek Działkowców jakoś milczy na temat Zielonego Ładu tak jakby ta sprawa zupełnie ich nie dotyczyła.