ROD "Krzekowo"

Dzień Kobiet - ogród Krzekowo, rok 1979
Dzień Kobiet - ogród Krzekowo, rok 1979

Druga połowa lutego i początek marca nastrajają optymistycznie, w kwiaciarniach pojawiają się wiosenne kwiaty, a śnieżna powłoka na naszych działkach znika z dnia na dzień.

To znak, że już wkrótce będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet,  które oznacza nie tylko celebrację kobiecości ale przede wszystkim działania na rzecz praw kobiet i ich równego traktowania. 

Przekazy mówią, że początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. Są też przekazy mówiące, że  oddawanie czci kobietom związane jest z obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. 

Współczesna historia Dnia Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to miał miejsce strajk pracownic branży włókienniczej podczas którego kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych dla kobiet. Na pamiątkę tego protestu ogłoszono 8 marca Dniem Kobiet, a po raz pierwszy święto pań obchodzono rok później tj. w 1911 roku w Danii, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. 
W Polsce także celebrowano Dzień Kobiet. Tak naprawdę zostało ono zauważone dopiero w okresie PRL-u. Jednak po zmianie ustroju centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet przestały być w Polsce obchodzone. Stało się to za sprawą  kobiety - Pani Premier Hanny Suchockiej, której decyzją obchody Dnia Kobiet zostały zlikwidowane i skreślone z kalendarza świąt państwowych.

Jednak ostatnich kilkanaście lat charakteryzuje się powrotem do tradycji Dnia Kobiet nie tylko jako pretekstu do dyskusji na temat praw, potrzeb oraz problemów płci pięknej. Na przykład trzy lata temu  parlament berliński uchwalił 8 marca jako oficjalny dzień wolny od pracy. Tym samym Berlin od 2019 roku ma 10 dni świątecznych w ciągu roku.

W Polsce prawdziwymi latami świetności Dnia Kobiet w Polsce był okres PRL-u.  I choć charakter  święta został nieco wykoślawiony zapewne wielu działkowców wspomina je z sentymentem. I trudno się  dziwić.  W Rodzinnych Ogrodach Działkowych Dzień Kobiet obchodzono dość hucznie. Paniom wręczano kwiaty, prezenty, słodycze. W świetlicach ogrodowych i domach działkowca urządzano specjalne spotkania z poczęstunkiem i tańcami. Przy tradycyjnej lampce wina i śpiewie "Sto lat" życzono Paniom zdrowia, uśmiechu i wszystkiego dobrego na każdy dzień. 

Dzisiaj obchodzenie Dnia Kobiet w ogrodach działkowych odeszło do lamusa.  Co więcej, w ROD Krzekowo zapomina się już nie tylko o naszych działkowiczkach. Powoli zapomina się nawet o Dniu Dziecka. Ostatnio (po części z powodu pandemii) nie jest też obchodzony Dzień Działkowca. 

 

Wróć do góry