Zadbana i funkcjonalna altana nie tylko zapewnia wygodę ale też bywa ozdobą działki.
Zabierając się za jej modernizację czy budowę nowej warto jednak pamiętać, aby stosować się do Regulaminu ROD oraz przepisów prawa krajowego.
Z ustawy o ROD wynika, że altana działkowa to wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, o powierzchni zabudowy do 35 m2, wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.
Na terenie działki obowiązuje zakaz za mieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z zapisanych w ustawie o ROD funkcji rodzinnych ogrodów. Służą one zaspokajaniu wypoczynkowych i socjalnych potrzeb członków społeczności lokalnych (m.in. poprzez uprawy ogrodnicze na własne potrzeby). Ich celem jest też podnoszenie standardów ekologicznych, z czym kłóci się np. budowa całorocznego domu i zamieszkiwanie w nim.
Szczegółowe wymogi dotyczące zagospodarowania działki w rodzinnym ogrodzie i dopuszczalnych na niej urządzeń znajdują się w Regulaminie ROD, m.in. za brania on stawiania na działce wszelkiego rodzaju dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Także z Regulaminu wynika, że działkowiec ma obowiązek zawiadomić na piśmie zarząd ROD o planowanej budowie lub przebudowie, a zarząd ROD w imieniu PZD sprawuje nadzór nad inwestycją. Jeśli stwierdzi, że budynek narusza zasady dotyczące altan powinien nakazać działkowcowi wstrzymanie budowy i usunięcie nieprawidłowości, a nawet rozebranie budynku.
W przypadku powstania ponadnormatywnej altany zarząd ROD zgłasza tę samowolę budowlaną do organu administracji publicznej. Stwierdzenie przez Powiatowe go Inspektora Nadzoru Budowlanego na ruszenia Ustawy Prawo Budowlane, może być podstawą do wypowiedzenia użytkownikowi przez zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej.
Uwaga! Zgodnie z Ustawą o ROD w razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi nie przysługuje wynagrodzenie za urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem. Odszkodowanie za ponadnormatywną altanę nie przysługuje także w przypadku likwidacji ROD.
Lidia Sosnowska